Jelenlegi hely

Filmek emberekről, sorsokról – Online rendezik meg a BIDF 2021 filmfesztivált

Egy hét alatt 30 versenyfilmet lehet megnézni online a 7. Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon (BIDF). Idén négy szekcióra osztották a műveket: a gonosz, a remény, a megbocsátás és a szeretet birodalma. A fesztivál alatt lesznek beszélgetések élő adásban a filmek alkotóival, művészekkel, a filmek civil nagyköveteivel.

A BIDF évek óta a legjobb dokumentumfilmeket hozza el a világ legnagyobb filmfesztiváljairól. 2021. március 1. és 10 között zajlik majd az esemény, ahol tíz nap alatt harminc versenyfilm lesz megtekinthető online.

A premier-vetítések után a filmek továbbra is elérhetőek lesznek a fesztivál teljes ideje alatt a nagyközönség számára az online.bidf.hu oldalon.

Az online megrendezésre kerülő Budapest International Documentary Festival programjainak keretén belül kevesebb mint egy mozijegy áráért az egész család láthatja a világ legjobb filmtermését, ráadásul az online fesztivál az egész ország területén lehetővé teszi a filmek hozzáférését.

Az idei fesztivál a Nem vagyok egyedül című örmény-amerikai dokumentumfilm vetítésével veszi kezdetét. Sok egyéb más elismerés mellett Európai-filmdíjra is jelölt két alkotás is szerepel a programban. Radu Ciorniciuc román rendező-operatőr Otthonom (Acasa, my home) című dokumentumfilmje és a brazil Sébastien Lifshitz Kislány vagyok (Little Girl) című alkotása.

Versenybe száll a rangos amsterdami mustra, az IDFA (International Documentary Filmfestival Amsterdam) legjobb rendezés díjával elismert Vitalij Manszkij Gorbacsov.mennyország (Gorbachev. Heaven) című alkotása.

A Sundance fesztiválon díjazott két dokumentumfilmet is láthat a közönség: David France Isten hozott Csecsenföldön (Welcome to Chechnya) című alkotását és Benjamin Ree A festőművész és a tolvaj (The Painter and The Thief) című filmjét.

A magyar filmek versenyében egyebek mellett az Otthon-vágy, A mozdulat művészete és az Anyáim története című dokumentumfilmek szerepelnek.

A BIDF 2021 újdonságokkal is készül:

  • A fesztivál ideje alatt sztár műsorvezetőkkel, élő adásban, folyamatosan, szünet nélkül láthatóak beszélgetések a filmek alkotóival, valamint azokkal a prominens Civil Nagykövetekkel, akik az adott filmtémák szakértői.
  • A beszélgetések az élő adások után továbbra is elérhetőek lesznek a BIDF honlapján, YouTube-csatornáján.

Idén olyan nemzetközi fesztiváldíjakra jelölt és díjazott filmeket láthat online a közönség mint:

  • Acasa, My Home / Otthonunk (Finnország, Németország, Románia)
  • Tales from the Prison Cell / Mesék a zárkából (Magyarország)
  • Our Motherland / Miénk a Haza (Hollandia)
  • Little Girl / Kislány vagyok (Franciaország)
  • Welcome to Chechnya / Isten hozott Csecsenföldön (USA)
  • The Painter and the Thief / A festőművész és a tolvaj (Norvégia, Svédország)
  • Gorbachev. Heaven / Gorbacsov.mennyország (Csehország, Lettország)
  • Caught in the Net / Csapda a neten (Csehország)

Néhány alkotás a gyerekekről szóló film a kínálatból:

Csapda a neten (Caught in the Net - 100')

Filmrendezői kezdeményezésre három fiatal színésznő kiskorúnak tetteti magát, hogy kiderüljön, mi történik, ha belépnek egy népszerű online chatszobába. Mélyen elgondolkodtató kísérlet, amely leleplezi, hogyan vált a gyermekbántalmazás e modern formája mindennapos, rendkívüli módon elterjedt fenyegetéssé.

A kísérlet jó ízlés határain messze túlmutató eredménye „erős gyomrot” kíván, amely után sokakban ismét meginoghat az emberi nem felsőbbrendűségébe vetett hit.

Otthonom (Acasa, My Home - 86')

Az Enache család – kilenc gyermek és szüleik – húsz éven át éltek a természettel tökéletes harmóniában, egy kunyhóban, a Bukarest-delta vadonjában: azon az elhagyatott vízgyűjtő területen, amely különleges és ritka állat- és növényfajok százaival a világ egyik legnagyobb természetes városi rezervátuma. Amikor azonban a hatóságok úgy döntenek, hogy visszakövetelik és turistalátványossággá alakítják e ritka, a főváros szomszédságában lévő területet, az Enache családot kilakoltatják. Bukarestbe kell áttelepülniük.

A gyerekeknek, akik napjaikat addig a természetben töltötték, a városi élethez kell szokniuk. Iskolába kell járniuk ahelyett, hogy a tavakban fürdenének, horgászbotjukat pedig mobiltelefonra kell cserélniük. Személyiségük átalakulása szabadságérzetükre és az erős családi kötelékre is kihat.

Mesék a zárkából (Tales from the Prison Cell - 83')

Büntetésüket töltő apák meséket írnak, amelyek alapján mesefilmek készülnek – saját maguk és otthon levő gyerekeik főszereplésével. A filmet keretező közös alkotói folyamat során belelátunk a fogvatartottak és családjaik párhuzamosan zajló életébe és nehezen működtethető kapcsolataik alakulásába. A mai filmes technológiának köszönhetően a mesefilmekben apa és gyereke egy mágikus, szabadon alakítható világban találkozhat, átlépve ez által a kézzelfogható valóság korlátait.

Kérdés viszont, hogy a fikcióban megtörténő találkozás élménye tud-e valós hatással lenni ezekre a nagyon szigorúan korlátozott, súlyosan terhelt kapcsolatokra. Tud-e valódivá válni a fantázia világában létrejövő közelség, vagy megreked valamiféle mesterségesen létrehozott illúzió szintjén.

Forrás:
BIDF Budapest International Documentary Festival 2021 - Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
Ugrás az oldal tetejére